Count Per Day v2.15 - en to hi translation catalogue (172 entries)

en: "Count per Day" updated to version %s.
hi: "गणना प्रति दिन "%s  संस्करण के लिए अद्यतन.

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Add this value to "Total reads".
hi: " कुल पढ़ता है" इस मूल्य में जोड़ें.

en: Add this value to "Total visitors".
hi:  "कुल आगंतुकों " इस मूल्य में जोड़ें.

en: All collected data until %s will deleted.
hi: %s जब तक सभी एकत्र आंकड़ों को नष्ट कर दिया जाएगा.

en: Anonymous IP
hi: गुमनाम आईपी

en: Auto counter
hi: ऑटो काउंटर

en: Backup
hi: बैकअप

en: Backup failed! Cannot open file
hi: बैकअप में विफल रहा है! फ़ाइल नहीं खोल सकता

en: Backup of %s entries in progress. Every point complies %s entries.
hi: रगति में%s प्रविष्टियों का बैकअप. हर बिंदु%s प्रविष्टियों अनुरूप है.

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
hi: काउंटर विकल्प और%s में सहेजा संग्रह का बैकअप.

en: Backup of counter table saved in %s.
hi: काउंटर तालिका का बैकअप%s में सहेजा जाता है.

en: Backup the database
hi: डेटाबेस बैकअप

en: Bots to ignore
hi: उपेक्षा bots

en: Browsers
hi: ब्राउज़र्स

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
hi: बग? समस्या है? प्रश्न? सुझाव? प्रशंसा?

en: Cache
hi: कैश

en: Category
hi: श्रेणी

en: Chart - Days
hi: चार्ट - दिन

en: Chart - Height
hi: चार्ट ऊंचाई

en: Clean the database
hi: डेटाबेस साफ करें

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Client
hi: ग्राहक

en: Clients and referrers
hi: ग्राहक और सन्दर्भदाता

en: Collect old data
hi: पुराने डेटा लीजिए

en: Collection in progress...
hi: संग्रह में प्रगति ...

en: Counter
hi: काउंटर

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
hi: काउंटर प्रविष्टियों तक%s एकत्र और काउंटर तालिका%s अनुकूलित (पहले के आकार =%s> आकार बाद =%s).

en: Counter reseted.
hi: Reseted का मुकाबला.

en: Counter starts on
hi: काउंटर पर शुरू होता है

en: Countries
hi: देश

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
hi: देश अपडेट. <b>%s </b> बिना देश%s में प्रविष्टियों को छोड़ दिया

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
hi: स्वचालित रूप से मायने रखता है एकल पोस्ट और पृष्ठों टेम्पलेट पर कोई परिवर्तन की जरूरत है.

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
hi:  आपका निर्देशिका wp-सामग्री में काउंटर तालिका% s (अगर लिखने योग्य) का एक बैकअप बनाएँ.

en: Current size of your counter table %s is %s.
hi: अपने काउंटर तालिका%s के वर्तमान आकार%s है.

en: Currently your collection contains data until %s.
hi: वर्तमान में अपने संग्रह%s जब तक डेटा शामिल हैं.

en: Dashboard
hi: डैशबोर्ड

en: Database cleaned. %s rows deleted.
hi: डेटाबेस साफ. %s पंक्तियों को नष्ट कर दिया.

en: Date
hi: तारीख

en: Debug mode
hi: मोड डीबग

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
hi: पुराने संग्रह हटाएँ और एक नया है जो केवल डेटा काउंटर तालिका में वर्तमान में होता है.

en: Delete old data...
hi: पुराने डेटा को हटाएँ ...

en: Delete these %s counts
hi: %s गिना जाता है हटाएँ

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
hi:  "Counter.css " दृश्यपटल में लोड स्टाइलशीट नहीं है.

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
hi: GeoIP.dat फ़ाइल का एक नया संस्करण डाउनलोड करें.

en: Edit Post
hi: पोस्ट संपादित करें

en: End
hi: अंत

en: Entries per pass
hi: पास प्रति प्रविष्टियां

en: Front page displays
hi: सामने पृष्ठ दिखाता है

en: GeoIP - Countries
hi: GeoIP - देश

en: Get Visitors per Post...
hi: डाक के प्रति आगंतुक प्राप्त करें ...

en: Height of the biggest bar
hi: सबसे बड़ी पट्टी की ऊँचाई

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
hi: यहाँ आप पहले गिनती की तारीख बदलने के लिए और एक शुरुआत संख्या को जोड़ सकते हैं.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
hi: यहाँ आप तालिका को हटा सकते हैं और अक्षम "" गणना प्रति दिन कर सकते हैं.

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
hi: पिछले%s पूर्ण महीने की प्रविष्टियों + काउंटर तालिका में वर्तमान माह रखें.

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
hi: आप कितने देश डैशबोर्ड पृष्ठ पर देखना चाहते हैं?

en: How many days do you want look back?
hi: कितने दिन तुम चाहते हो वापस देखो?

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
hi: कितनी प्रविष्टियों पास प्रति बचाया जाना चाहिए? डिफ़ॉल्ट: 10000

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
hi: कितने पोस्ट आप डैशबोर्ड पृष्ठ पर देखना चाहते हैं?

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
hi: कितने सन्दर्भदाता आपको डैशबोर्ड पृष्ठ पर देखना चाहते हैं?

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
hi: मैं एक कैश प्लगइन का उपयोग करें. AJAX के साथ इन यात्राओं की गणना.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
hi: अगर "गणना प्रति दिन " केवल अक्षम है डेटाबेस में तालिकाओं को संरक्षित किया जाएगा.

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
hi: अगर "गणना प्रति दिन " फिर से स्थापित, काउंटर 0 में शुरू होता है.

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
hi: यदि आपके PHP स्मृति सीमा से कम 50 एमबी और फिर आपको एक सफेद पृष्ठ या त्रुटि संदेश मिलता है एक छोटे मूल्य का प्रयास करें

en: Installation of "Count per Day" checked
hi: "गणना प्रति दिन "  जाँच की स्थापना

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
hi: पिछले%s पूर्ण महीने की प्रविष्टियों + काउंटर तालिका में वर्तमान माह रखें.

en: Latest Counts
hi: नवीनतम गणना

en: Latest Counts - Days
hi: नवीनतम गणना - दिन

en: Latest Counts - Posts
hi: नवीनतम गणना - डाक

en: License
hi: लाइसेंस

en: Local URLs
hi: स्थानीय यूआरएल

en: Logged on Users
hi: उपयोगकर्ताओं पर लॉग इन

en: Map
hi: नक्शा

en: Mass Bots
hi: मास Bots

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
hi: मास Bots साफ. %s के मायने रखता है नष्ट कर दिया.

en: More informations about GeoIP
hi: GeoIP के बारे में अधिक informations

en: Most visited day
hi: दौरा किया दिन

en: NO Stylesheet in Frontend
hi: दृश्यपटल में स्टाइलशीट नहीं है

en: New GeoIP database installed.
hi: स्थापित नई GeoIP डेटाबेस.

en: Normally new data will be added to the collection.
hi: आम तौर पर नया डेटा संग्रह करने के लिए जोड़ दिया जाएगा.

en: Notes
hi: नोट्स

en: Online time
hi: ऑनलाइन समय

en: Options deleted
hi: विकल्प नष्ट कर दिया

en: Options updated
hi: विकल्प अद्यतन

en: Other
hi: अन्य

en: Pages
hi: पन्ने

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Posts
hi: पोस्ट

en: ReActivate the plugin
hi: प्लगइन को पुन: सक्रिय

en: ReActivation
hi: पुनः सक्रियण

en: Reads
hi: पढ़ता

en: Reads last week
hi: पिछले हफ्ते पढ़ता है

en: Reads per Country
hi: देश के प्रति पढ़ता है

en: Reads per day
hi: प्रति दिन पढ़ता है

en: Reads per month
hi: प्रति माह पढ़ता है

en: Reads today
hi: आज पढ़ता है

en: Reads yesterday
hi: कल पढ़ता है

en: Referrer
hi: संदर्भ

en: Referrers - Days
hi: सन्दर्भदाता - दिन

en: Referrers - Entries
hi: सन्दर्भदाता - प्रविष्टियां

en: Reset the counter
hi: काउंटर रीसेट करें

en: Save URL only, no query string.
hi: यूआरएल केवल सहेजें, कोई क्वेरी स्ट्रिंग.

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
hi: सहेजें और दिखाने के ग्राहकों और सन्दर्भदाता. डेटाबेस में अंतरिक्ष के एक बहुत जरूरत है.<br/> लेकिन तुम अपने आगंतुकों के और अधिक विस्तृत informations देता है.

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
hi: ऑनलाइन काउंटर के लिए सेकंड. डैशबोर्ड पृष्ठ पर  "आगंतुकों ऑनलाइन " के लिए प्रयुक्त.

en: Set the %s capability %s a user need:
hi: %s%s क्षमता है एक उपयोगकर्ता की आवश्यकता सेट करें:

en: Show
hi: दिखाना

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
hi: "दिखाएँ पढ़ता प्रति पोस्ट "के बाद प्रबंधन दृश्य में एक नया स्तंभ.

en: Show all IPs with more than %s page views per day
hi: %s से अधिक दिन प्रति पृष्ठ विचारों के साथ सभी आईपी दिखाएँ

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
hi: डिबग informations के सभी पृष्ठों के नीचे है.

en: Show in lists
hi: सूचियों में दिखाएँ

en: Show local referrers too.
hi:  स्थानीय सन्दर्भदाता भी दिखाएँ.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
hi: क्षमा करें, कोई त्रुटि हुई है. फिर से कोशिश करें या निर्देशिका के अधिकारों का उपयोग जाँच "geoip, " 777 है.

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
hi: माफ करना, आवश्यक कार्यों (zlib) स्थापित php.ini में सक्षम है या नहीं.

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Start Values
hi: मान प्रारंभ करें

en: Start count
hi: गिनती प्रारंभ करें

en: Start date
hi: प्रारंभ दिनांक

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Stylesheet
hi: स्टाइलशीट

en: Substring of the user agent, separated by comma
hi: उपयोगकर्ता एजेंट की substring, अल्पविराम के द्वारा अलग

en: Support
hi: समर्थन

en: Table %s deleted
hi: टेबल%s नष्ट कर दिया है

en: Tag
hi: टैग

en: The %s most visited posts in last %s days:
hi: %s के सबसे पिछले%s के दिनों में पदों का दौरा किया:

en: The %s referrers in last %s days:
hi: पिछले%s के दिनों में सन्दर्भदाता%s:

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
hi: इन तालिकाओं (सभी काउंटर डेटा के साथ) को हटा दिया जाएगा.

en: This post
hi: यह पोस्ट

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
hi: <code>%s </code>: गणना प्रति दिवस के लिए समय.

en: Title
hi: शीर्षक

en: Tools
hi: उपकरण

en: Total reads
hi: कुल पढ़ता

en: Total visitors
hi: कुल आगंतुकों

en: UNINSTALL Count per Day
hi: दिन प्रति गणना की स्थापना रद्द

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Update GeoIP database
hi: अपडेट GeoIP डेटाबेस

en: Update old counter data
hi: पुराने काउंटर डेटा अद्यतन

en: Update options
hi: विकल्प अपडेट

en: Views
hi: दृश्य

en: Visitors
hi: आगंतुक

en: Visitors currently online
hi: वर्तमान में ऑनलाइन आगंतुकों

en: Visitors last week
hi: पिछले सप्ताह आगंतुकों

en: Visitors online
hi: ऑनलाइन आगंतुकों

en: Visitors per Country
hi: देश के प्रति आगंतुक

en: Visitors per day
hi: प्रति दिन आगंतुक

en: Visitors per month
hi: प्रति माह आगंतुकों

en: Visitors per post
hi: पोस्ट प्रति आगंतुक

en: Visitors today
hi: आज आगंतुकों

en: Visitors yesterday
hi: कल आगंतुकों

en: WARNING
hi: चेतावनी

en: Who can see it
hi: यह कौन देख सकते हैं

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
hi: <a Href="%s"> प्लगइन पृष्ठ पर एक टिप्पणी लिखें </ a> देखें.

en: Yes
hi: हां

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
hi: आप प्रति दिन अक्षम गणना और सभी डेटा को हटाने के लिए सुनिश्चित कर रहे हैं?

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
hi: आप द्वारा काउंटर मेज साफ कर सकते हैं "स्पैम डेटा " <br. यदि आप पुराने "स्पैम डेटा " डेटाबेस में रहता है. <br ऊपर नई बॉट /> यहाँ आप चला सकते हैं बॉट फिल्टर को हटानाफिर और bots की यात्राओं को हटा दें.

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
hi: आप पुराने आंकड़ों को इकट्ठा करने और काउंटर मेज साफ कर सकते हैं करें <br/>. पुस्तकें और आगंतुकों प्रति माह बचाया किया जाएगा, देश के प्रति और पोस्ट प्रति. ग्राहक करें <br/> और सन्दर्भदाता हटा दिया जाएगा.

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
hi: GeoIP डेटाबेस के खिलाफ आईपी पते की जाँच करके आप डेटाबेस में सभी प्रविष्टियों के लिए देश के डेटा प्राप्त कर सकते हैं. यह एक समय लग सकता है!

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
hi: आप खाली मेज द्वारा काउंटर पुनर्स्थापित कर सकते हैं. सभी 0 से <br एक बैकअप अगर आप मौजूदा डेटा की जरूरत है!

en: Your old Counter starts at?
hi: अपने पुराने काउंटर पर शुरू होता है?

en: Your wp-content directory is not writable. But you can copy the content of this box to a plain text file.
hi: आपका निर्देशिका wp-सामग्री लिखने योग्य नहीं . लेकिन तुम एक सादा पाठ फ़ाइल के लिए इस बॉक्स का सामग्री को कॉपी कर सकते हैं.

en: add
hi: जोड़ना

en: and higher are allowed to see the statistics page.
hi: और अधिक आँकड़े पृष्ठ को देखने के लिए अनुमति दी जाती है.

en: count too
hi: गिनती

en: custom
hi: रिवाज

en: delete
hi: हटाना

en: drag and drop to sort
hi: खींचें और ड्रॉप सॉर्ट

en: edit
hi: संपादित

en: no data found
hi: कोई डेटा नहीं मिला

en: save
hi: बचाना

en: show
hi: दिखाना

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
hi: स्थापना रद्द खत्म और "गणना प्रति दिन " निष्क्रिय.

en: until User Level
hi: जब तक उपयोगकर्ता स्तर

en: update next
hi: अगले अद्यतन
